Skip Navigation

Shopping-Unit Pricing

Main Core Tie

Food And Nutrition II
Strand 3 Standard 1

Authors

Nikki Sue Larkin
Sara Mendenhall
CAROL SPOR

Summary

The student will be able to compare the unit price of one item to another for the purpose of purchasing the most st cost effective product.


Materials

  • Calculator
  • Copies of Shopping – Unit Pricing graphic organizer/key
  • 2 jars of different size filled with blocks of equal size (or ‘like’ objects of teacher’s choice).


Intended Learning Outcomes

The student will be able to compare the unit price of one item to another for the purpose of purchasing the most st cost effective product.


Instructional Procedures

See attached lesson plan and worksheet


Created: 05/31/2011
Updated: 02/05/2018