Skip Navigation

Costing

Main Core Tie

Food And Nutrition II
Strand 1 Standard 2

Authors

Joy Coates
Nikki Sue Larkin

Summary

The student will be able to accurately find the cost per serving. The student will be able to use the cost per serving to determine the menu price


Materials

Food cost sheet


Intended Learning Outcomes

The student will be able to accurately find the cost per serving. The student will be able to use the cost per serving to determine the menu price


Instructional Procedures

Attachments

See attached lesson plan and worksheet.


Created: 06/01/2011
Updated: 02/05/2018
9455