Skip Navigation

Shopping-Unit Pricing


 

Summary:
The student will be able to compare the unit price of one item to another for the purpose of purchasing the most st cost effective product.

Main Curriculum Tie:
Food And Nutrition II
Strand 9 Standard 3

Discuss the factors that influence food costs/budget when meal planning.

Materials:

  • Calculator
  • Copies of Shopping – Unit Pricing graphic organizer/key
  • 2 jars of different size filled with blocks of equal size (or ‘like’ objects of teacher’s choice).

Intended Learning Outcomes:
The student will be able to compare the unit price of one item to another for the purpose of purchasing the most st cost effective product.

Instructional Procedures:

See attached lesson plan and worksheet

Attachments

Author:
CAROL SPOR
Sara Mendenhall
Nikki Sue Larkin

Created Date :
May 31 2011 07:40 AM

 17939 
© Utah Education Network in partnership with the Utah State Board of Education and Higher Ed Utah.
UEN does not endorse and is not responsible for content on external websites linked to from this page.
(800) 866-5852     |     KUEN CPB Compliance    |     Captioning